SM-kilpailut, ilma-aseet
22.-24.2.2002
Helsinki


Ilmakivääri 40 ls + finaali N
1) Marjo Yli-Kiikka IMAS 497,3 (397+ 100,3), 2) Hanna Pitkänen KaA 495,9 (394+101,9), 3) Noora-Mari Syväluoma MeSA 495,8 (395+100,8), 4) Helena Juppala SMY 494,4, (393+101,4) 5) Hanna Etula LAS 492,8 (391+101,8), 6) Kati Jumisko SodA 491,6 (392+99,6), 7) Anu Manninen HlAS 489,8 (392+97,8), 8) Jenni Ranta RSA 488,4 (389+99, 4), 9) Hanna Niiranen JA 388, 10) Hilkka Järvinen SMY 387, 11) Sari Saarinen TSA 386, Heini Syyrilä SMY 386, Viivi Villa MyA 386, 14) Katja Antrela KontU 384, Elina Hallikainen JA 384, Jenni Leppänen V-SA 384, 17) Minna Hytönen KSA 382, 18) Päivi Holmi MeSA 381, Päivi Mäkelä PuKu 381, Anna-Kaisa Palmén SA 381, 21) Maija Ojanperä HSA 379, 22) Maria Keskitalo V-SA 378, Sanna Keskitalo V-SA 378, Marianna Rytsölä TUA 378, 25) Maria Takala HSA 374, 26) Mervi Rajamäki P-HA 371.

Ilmakivääri, joukkueet, N 
1) Suomen Metsästysyhdistys 1166, 2) Vakka-Suomen Ampujat 1140. 

Ilmakivääri 60 ls+finaali sarja Y
1) Mauri Ranta RSA 694,3 (593+101,3), 2) Sami Remes KAS 691, 6 (590+101, 6), 3) Niko Hänninen HlAS 691, 4 (589+ 102,4), 4) Jarmo Perttunen SMY 691,2 (589+102,2), 5) Juha Hirvi KAS 690,2 (589+101,2), 6) Henrik Wägar NSK 688,2 (588+100,2), 7) Joni Röman RS 687,6 (588+99,6), 8) Antti Salminen KaarU 684,6 (587+97,6), 9) Henri Häkkinen JA 587, 10) Antti Puhakka KAS 586, Tero Ranta PuKu 586, Janne Turunen KontU 586, 13) Mika Ahola KAS 584, Olli Kontu L-75 584, Kari Pennanen KouMAS 584, Pekka Saari IMAS 584, Mikko Välilä SMY 584, 18) Esa Einistö PAS 583, Kalle Hasu SMY 583, Vesa Hermunen KouMAS 583, Tero Hovila PuKu 583, Taneli Leppänen V-SA 583, Mika Mikkola SMY 583, 24) Timo Ahlgren MuurU 582, Rauno Kinnari IMAS 582, 26) Rami Lehojoki SySi 581, 27) Juha Peltonen KAS 580, 28) Kennet Kurman RS 579, Juha Rinta-Keturi SäSA 579, 30) Ilkka Kärppälä TSA 578, 31) Jarmo Järvelä SySi 577, Timo Puisto MA 577, Arto Tiihonen MuurU 577, 34) Heikki Ranne SäSA 576, Henrik Tiainen RS 576, 36) Vänni Alarotu KaA 575, 37) Antti Meurasalo KAMS 573, Sami Salmi KaA 573, 39) Antti Mäkelä PuKu 566, 40) Johan Fagerström RS 564, 41) Rami Mäkelä SäSA 545. 

Ilmakivääri, joukkueet, Y 
1) Kotkan Ampumaseura 1765, 2) Suomen Metsästysyhdistys 1755, 3) Raseborgs Skyttar 1743, 4) Punkalaitumen Kunto 1735, 5) Säkylän Seudun Ampujat 1700. 

Ilmakivääri 40 ls N15
1) Janni Ingman HlAS 370, 2) Asta Mustonen JA 365, 3) Mira Sinisilta HlAS 364, 4) Hilda Westersund JA 363, 5) Johanna Rinne PuKu 362, 6) Minna Saarimäki LehA 356, 7) Anne Mustonen JA 342.

Ilmakivääri, joukkueet, N15 
1) Joensuun Ampujat 1070. 

Ilmakivääri 40 ls N17
1) Jenni Leppänen V-SA 390, 2) Maija Ojanperä HSA 388, 3) Marita Sillanpää LehA 387, 4) Martina Nyholm RS 385, 5) Maria Keskitalo V-SA 384, 6) Sanna Keskitalo V-SA 379, 7) Paula Kaksonen IMAS 377, 8) Maria Takala HSA 377, 9) Laura Sandholm KSF 368, 10) Niina Gullans NSK 367, Riikka Ojainmaa PuKu 367, 12) Emmi Kantanen PiekSA 366, 13) Henna Lahtinen HlAS 362, 14) Eveliina Eschner JA 360, 15) Elina Huhtala HSA 359, 16) Anna Orkola KouMAS 350, 17) Riina Pajuoja HlAS 333.

Ilmakivääri, joukkueet, N17 
1) Vakka-Suomen Ampujat 1153, 2) Härmän Seudun Ampujat 1124. 

Ilmakivääri 40 ls+finaali N20
1) Elina Hallikainen JA 490,1 (390+ 100,1), 2) Eveliina Aho KouMAS 489,4 (386+103,4), 3) Hanna Pitkänen KaA 487,9 (387+100,9), 4) Noora-Mari Syväluoma MeSA 485,6 (387+98,6), 5) Kati Jumisko SodA 483,9 (388+95,9), 6) Päivi Mäkelä PuKu 483,7 (384+99,7), 7) Anna-Kaisa PalmŽn SA 479,7 (379+100,7), 8) Hanna Piipponen PAS 476,7 (386+90,7), 9) Sonja Rantala IMAS 375, 10) Johanna Saari IMAS 370, 11) Jennie Karlberg NSK 365, 12) Päivi Aalto KhjA 352, 13) Lenita Vainio LehA 350.

Ilmakivääri, joukkueet, N20 
1) Isonkyrön Metsästys ja Ampumaseura 1122, 2) Punkalaitumen Kunto 1113, 3) Hämeenlinnan Ampumaseura 1096. 

Ilmakivääri 40 ls Y15
1) Henri Lahtinen HlAS 387, 2) Francis Wikström PAS 380, 3) Veli-Mikko Ikonen MA 379, 4) Juha Soini JjA 376, 5) Joni Saunaluoma MeSA 372, 6) Olli Ruokolainen HlAS 370, 7) Mikko Ollikainen PuKu 369, 8) Miika Pekurinen JuvA 359, 9) Tommi Rintala PuKu 358, 10) Jari Ikonen MA 356, 11) Sami Keisu HlAS 353, 12) Jonne Kenttä KaA 352, Tero Rantala HSA 352, 14) Sami Aronmäki HlAS 348, Joni Torniainen MA 348, 16) Heikki Juhe PuKu 345, 17) Janne Keisanen LehA 344, 18) Kyösti Isberg HSA 338, 19) Toni Kokkinen PAS 334, 20) Petri Esala KaA 330, 21) Jani Söderberg RS 328, 22) Ilkka Jylhä PAS 323, 23) Iiro Kangasniemi KaA 318, 24) Jukka Lammela KaA 314.

Ilmakivääri, joukkueet, Y15 
1) Hämeenlinnan Ampumaseura 1110, 2) Mikkelin Ampujat 1083, 3) Punkalaitumen Kunto 1072, 4) Poliisien Ampumaseura 1037. 

Ilmakivääri 60 ls Y17
1) Markus Manninen HlAS 578, 2) Francis Wikström PAS 577, 3) Henri Lahtinen HlAS 571, 4) Risto Paavola KarMAS 570, 5) Kimmo Laine IMAS 556, 6) Anssi Sinkkonen KAS 555, 7) Glenn Eklund RS 554, 8) Toni Matilainen PiekSA 554, 9) Perttu Paavilainen JA 552, 10) Ville Rinta-Keturi KhjA 551, 11) Hannu-Pekka Hummasti EjA 550, Juhana Toikko AlavA 550, 13) Sami Keisu HlAS 549, 14) Niko Karlsson MU 542, 15) Mikko Ollikainen PuKu 541, 16) Eero Aro PuKu 539, 17) Tomi Huuhka SaSA 536, 18) Heikki Juhe PuKu 528, Vesa Kovanen HSA 528, 20) Tommi Rintala PuKu 504.

Ilmakivääri, joukkueet, Y17 
1) Hämeenlinnan Ampumaseura 1698, 2) Punkalaitumen Kunto 1608.

Ilmakivääri 60 ls+finaali Y20
1) Tero Ranta PuKu 691,1 (591+100,1), 2) Joni Röman RS 682,5 (583+99,5), 3) Antti Mäkelä PuKu 681,9 (582+99,9), 4) Keijo Ristolainen JA 676,5 (576+100,5), 5) Sami Salmi KaA 673,2 (573+100,2), 6) Johan Fagerström RS 671,8 (573+98,8), 7) Jouni Jokinen KuusA 670,7 (572+98,7), 8) Jarno Koski IMAS 669,9 (569+100,9), 9) Päivi Mäkelä PuKu 568, Antti Raittinen LamAS 568, 11) Mikko Höylä PiekSA 562, 12) Juha Kukkurainen SiUra 561, 13) Jari Kalliomäki IMAS 560, Tomi Kortteisto NoSA 560, Pekka Raittinen LamAS 560, 16) Toni Karlsson MU 558, Antero Puisto MU 558, Teemu Turunen JA 558, 19) Tobias Back KSF 554, Magnus Lindholm RS 554, Samuli Louko IMAS 554, 22) Krista Wegelius LamAS 553, 23) Jani Kortteisto NoSA 530.

Ilmakivääri, joukkueet, Y20 
1) Punkalaitumen Kunto 1741, 2) Raseborgs Skyttar 1710, 3) Joensuun Ampujat 1686, 4) Isonkyrön Metsästys ja Ampumaseura 1683, 5) Lammin Ampumaseura 1681, 6) Mäntsälän Urheilijat 1658. 

Ilmakivääri 40 ls N50 
1) Sinikka Mursula AlaA 360, 2) Sirpa Sammatti Äsa 344. 

Ilmakivääri 40 ls Y50 
1) Matti Rinnola V-SA 383, 2) Ralf Westerlund RS 381, 3) Heikki Ranne SäSA 379, 4) Esko Vuorinen PAS 377, 5) Pekka Röppänen SäSA 376, 6) Kari Hallila KonnA 375, 7) Mauri Heino KAS 372, 8) Pekka Herlevi VS-VA 371, 9) Matti J) Mikkola PAS 371, 10) Tapio Lehto VU-45 370, Markku Mäyränen PSA 370, 12) Antero Rantala OMAS 369, 13) Vilho Kokkonen HaaAs 368, Jorma Röppänen SäSA 368, 15) Alpo Veijalainen K-UAS 367, 16) Martti Kiviaho OMAS 366, Esko Tuominen PAS 366, 18) Mikko Puhakka JA 365, 19) Matti Korhonen OMAS 362, 20) Väinö Ylitalo SMY 360, 21) Kalle Hämäläinen KonnA 359, 22) Kyösti Kaartinen RS 358, Kosti Piipponen RS 358, 24) Eero Forssel KonnA 357, Veikko Tuokko JA 357, 26) Pekka Lindfors SMY 352. 

Ilmakivääri, joukkueet, Y50 
1) Säkylän Seudun Ampujat 1123, 2) Poliisien Ampumaseura 1114, 3) Raseborgs Skyttar 1109, 4) Oulun Metsästys- ja Ampumaseura 1097, 5) Konneveden Ampujat 1091, 6) Suomen Metsästysyhdistys 1074, 7) Joensuun Ampujat 1069, 8) Kymppi-64 1053. 

Ilmakivääri 40 ls Y60
1) Silmu Kuisma LLA 374, 2) Olavi Sjöberg TSA 372, 3) Kauko Kaartinen RS 370, 4) Veli Korjus TSA 366, 5) Erkki Perälä AlaA 363, 6) Jussi Ruohonen SMY 362, 7) Antti Tyrväinen K-64 361, 8) Osmo Paavola RSA 361, 9) Johan Elfving L-75 360, Taisto Koskenlaakso NAME-88 360, Tauno Törnudd K-64 360, 12) Ossi Helman TiA 359, Risto Niemelä NoSA 359, 14) Aimo Kapiainen LuuA 358, 15) Christer Lassus RS 352, 16) Eero Sorvali P-HA 348, 17) Pertti Harju LuhA 347, Reino Manner JA 347, 19) Veli-Jukka Heliövaara K-64 332.

Ilmakivääri 40 ls Y70
1) Kaarlo Simonen NAME-88 366, 2) Heimo Kohijoki PAS 349, 3) Allan Alm SMY 342, 4) Pentti Mattila K-64 342, 5) Veijo Gröhn PAS 341, 6) Mauri Ihattula L-75 341, 7) Lasse Nio RASSI 335, 8) Kauko Pöyry HVA 309.

Ilmapistooli 40 ls N50
1) Leila Semi HVA 353, 2) Mirja Tontti LAS 352, 3) Sirkka Ylistö MY 351, 4) Eeva Närhi HyMAS 337, 5) Armi Aalto KhjA 336.

Ilmapistooli 40 ls Y50
1) Vesa Lassila KokMAS 377, 2) Seppo Hallikainen HAS 376, 3) Jorma Laakso K-64 376, 4) Heikki Metsäranta RASSI 375, 5) Raimo Lusenius LA 375, 6) Heikki Lipsanen JuvA 375, 7) Markku Rytkölä IitA 374, 8) Pentti Järvinen HVA 374, 9) Olavi Kivelä P-HA 373, Juhani …hman SaarA 373, 11) Tapio Kaitila V-SA 370, 12) Juhani Hynynen KAMS 369, Aaro Lahtela TorsA 369, Pentti Laihanen SA 369, Heino Pitkäkangas HAS 369, 16) Jorma Rantanen LL 368, 17) Jaakko Savolainen SMY 364, Jorma Äsbacka MA 364, 19) Jaakko Salmenkaita TorSA 363, 20) Mauri Pokkinen OrJy 362, 21) Markku Parjanen HanA 361, Vesa Savolainen PorkkA 361, 23) Markku Leino IU 349.

Ilmapistooli, joukkueet, Y50 
1) Haminan Ampumaseura 1097, 2) Suomen Metsästysyhdistys 1090, 3) Riihimäen Ampumaseura 1088.

Ilmapistooli 40 ls Y60
1) Seppo Mäkinen TSA 372, 2) Olavi Lindén LAS 368, 3) Matti Nurminen SMY 368, 4) Antti Huhtio HVA 365, 5) Pertti Vehanen K-UAS 364, 6) Bernt Lindholm PAS 363, 7) Jorma Niemi PAS 362, 8) Aulis Taberman LovAS 362, 9) Esko Marttila LAS 362, Paavo Pohjonen HanA 362, Antti Weijo LuhA 362, 12) Heikki Vanamo RASSI 361, 13) Erkki Karri KokMAS 360, 14) Paavo Tikkanen KAMS 359, Alpo Tuikka €äA 359, 16) Erkki Mauno TSA 358, 17) Pentti Kärnä LovAS 355, 18) Kaj Kangas RASSI 352, 19) Veijo Nousiainen LuuA 350, 20) Jorma Kääriäinen HyMAS 349, 21) Rauno Kiri KAS 348, 22) Veikko Rautiainen LL 346, 23) Yrjö Tiilikainen KontU 343, 24) Veikko Rantasalo KontU 342, 25) Tauno Peltonen LuhA 338, 26) Matti Ruoho MU 329.

Ilmapistooli 40 ls Y70
1) Einar Broms SMAS 360, 2) Antti Kontula SMY 358, 3) Antti Haavisto A-SA 358, 4) Pertti Kauppinen VarkA 356, 5) Pentti Hyyryläinen SMY 355, 6) Jukka Mäkinen SaSA 353, 7) Eero Wirzenius HyMAS 353, 8) Kauno Suurnäkki HAS 352, 9) Rainer Lith SMY 350, 10) Matti Halonen SMY 343, 11) Juho Valkama K-64 341, 12) Pentti Salvos HlAS 339, Pekka Varamaa SMY 339, 14) Terho Leppä SMY 335, 15) Olli Vienola L-75 333, 16) Matti Palomäki HyMAS 311, 17) Paavo Järvelä MU 306, 18) Rolf Stenbäck RS 304.

Ilmapistooli 40 ls+finaali sarja N
1) Pia Pitkänen P-HA 473,7 (375+98,7), 2) Jaana Salo HyMAS 472 (374+98), 3) Eeva Virolainen LAS 466,4 (372+94,4), 4) Mira Nevansuu KuKu 466,1 (369+97,1), 5) Tarja Kuuri ESF 464,8 (369+95,8), 6) Karoliina Keskitalo LL 464,1 (369+95,1), 7) Tuula Toriseva KK-A 463,5 (372+91,5), 8) Marjaana Tenkanen HVA 460,8 (371+ 89,8), 9) Satu Häkkinen LAS 368, 10) Ritva Karri KokMAS 367, Mirva Metsälä LL 367, Mirja Nevansuu KuKu 367, 13) Tuula Hurskainen SA 366, Laura Palokangas KSA 366, 15) Riitta Kajanus KokMAS 365, 16) Sirpa Hietikko SA 363, Katja Salo LehA 363, Eeva Ylipahkala RaaA 363, 19) Nina Järvinen ESF 362, Paula Viitasaari PAS 362, 21) Eira Pyhäjärvi SA 359, Raija Vehanen K-UAS 359, 23) Tarja Nevalainen JSA 347, 24) Kyllikki Heinä P-HA 346.

Ilmapistooli, joukkueet, N 
1) Satakunnan Ampujat 1088. 

Ilmapistooli 60 ls +finaali Y
1) Arto Lumikari KajA 676,6 (577+99,6), 2) Kai Jahnsson PAS 672,3 (574+98,3), 3) Sakari Paasonen LAS 671,9 (572+99,9), 4) Hannu Penttinen KAS 671,8 (575+ 96,8), 5) Pekka Vaarala KajA671,3 (575+ 96,3), 6) Antti Pesonen MuA 667,2 (572+ 95,2), 7) Tero Korhonen KeuSA 665,5 (573+92,5), 8) Teemu Tiainen YVA 663,2 (572+91,2), 9) Keijo Haapa-aho LSA 570, 10) Jari Koivu P-HA 569, Kenneth Mariani-Cerati ESF 569, 12) Tomi Harju OrJy 568, Tarmo Kinnunen PAS 568, Jussi Saari LAS 568, Jorma Äsbacka MA 568, 16) Janne Kuvaja PAS 567, Ari Meinander JuvA 567, 18) Jyrki Turja LSA 566, 19) Risto Korhonen KAMS 564, Teemu Lahti SaarA 564, Lasse Mariani-Cerati ESF 564, 22) Asko Hakomäki LSA 563, Pasi Koivunen KontU 563, Juha Mettovaara PAS 563, Jarmo Salo KaA 563, Tuomo Valjus KAS 563, 27) Juha Valjus KAS 560, 28) Tapio Kaitila V-SA 559, Timo Näveri OrJy 559, 30) Seppo Nevansuu KuKu 558, Markku Rytkölä IitA 558, 32) Jyrki Pitkäranta IU 557, 33) Mauri Pokkinen OrJy 555, 34) Veikko Alanko HlAS 553, Eero Laitila NU 553, 36) Mikko Nikunen SaSA 551, 37) Markku Tervonen KajA 550, 38) Harri Saarinen SA 546. 

Ilmapistooli, joukkueet, Y 
1) Poliisien Ampumaseura 1709, 2) Kajaanin Ampujat 1702 , 3) Lapuan Seudun Ampujat 1699, 4) Kotkan Ampumaseura 1698, 5) Orimattilan Jymy 1682, 6) Lahden Ampumaseura 1140.

Ilmapistooli 40 ls N15
1) Elise Källi LehA 347, 2) Eeva-Leena Nortamo PosA 335, 3) Paula Peltoniemi IU 321, 4) Mira Sinisilta HlAS 319, 5) Kaisa Ahola PosA 315.

Ilmapistooli 40 ls N17
1) Mira Nevansuu KuKu 371, 2) Mervi Simontaival PosA 353, 3) Anne-Mari Ojala IU 353, 4) Annika Häkkänen KouMAS 351, 5) Helene Källi LehA 349, 6) Anne Kallioniemi LehA 344, 7) Elise Källi LehA 343, 8) Kati Peltomäki KuKu 337, 9) Anna Strazdina KouMAS 335, 10) Piia Katajamäki AlavA 329, 11) Katri Viili V-SA 326, 12) Tiina Erämaa IU 272.

Ilmapistooli, joukkueet, N17 
1) Lehtimäen Ampujat 1036. 

Ilmapistooli 40 ls +finaali N20
1) Karoliina Keskitalo LL 467,9 (371+ 96,9), 2) Mirva Metsälä LL 451,4 (359+ 92,4), 3) Anni Ahopelto LehA 450,5 (357+93,5), 4) Riikka Pekurinen JuvA 445,6 (350+95,6), 5) Krista Wegelius LamAS 445,3 (355+90,3), 6) Annu Hakomäki LehA 420,7 (335+85,7), 7) Noora Mutka TiA 405,5 (332+73,5).

Ilmapistooli, joukkueet, N20 
1) Lehtimäen Ampujat 1039, 2) Isojoen Urheilijat 946. 

Ilmapistooli 40 ls Y15
1) Juha Viitasaari KuKu 358, 2) Jesse Peltomäki KuKu 348, 3) Jani Lampi KuKu 344, 4) Henri Salmio KaA 334, 5) Sami Savolainen MA 329, 6) Jari Ikonen MA 315, 7) Markus Markkanen PAS 308, 8) Antti Tuukkanen MA 267.

Ilmapistooli, joukkueet, Y15 
1) Kuortaneen Kunto 1050, 2) Mikkelin Ampujat 911. 

Ilmapistooli 60 ls Y17
1) Jari Sievälä OrJy 552, 2) Paavo Keisanen LehA 544, 3) Rami Viljamaa KaarU 543, 4) Ville Peltoniemi IU 533, 5) Jaakko Räsänen KA 533, 6) Timo Kokkonen PAS 524, 7) Jaakko Luomaranta KuKu 513, 8) Mikael Metsälä TSA 507, 9) Aleksi Koskinen LAS 503, 10) Matti Piipponen PAS 501, 11) Juha Kokkila KuKu 488, 12) Aki Linden LamAS 483, 13) Harri Peltokangas KuKu 470, 14) Vesa Rankaviita IU 459, 15) Emil Gustafsson TSA 456, 16) Antti Koivuniemi TSA 443, 17) Matias Kalm TSA 424.

Ilmapistooli, joukkueet, Y17 
1) Kuortaneen Kunto 1471, 2) Turun Seudun Ampujat 1406. 

Ilmapistooli 60 ls +finaali sarja Y20 
1) Tuomo Passi KA 668,3 (568+100,3), 2) Mikko Ehrlund TSA 656,8 (561+95,8), 3) Teijo Kimpimäki JjA 654,7 (557+97,7), 4) Antti Pasanen LAS 646 (552+94), 5) Jussi Saari LAS 641,5 (547+94,5), 6) Rami Viljamaa KaarU 636,7 (545+91,7), 7) Marko Niskanen HanA 635,6 (543+92,6), 8) Juuso Alanen RSA 542, 9) Tuomas Mankki KouMAS 540, Atte Parjanen HanA 540, 11) Ville-Veikko Alanko HlAS 539, 12) Tuomas Helenius TSA 530, Jukka Lepistö KaarU 530, 14) Mikko Munukka SiUra 527, 15) Juuso Markkanen KAMS 526, Antero Weijo LuhA 526, 17) Mats Andersson RS 523, Kalle Viili V-SA 523, 19) Henrik Melander TSA 518, 20) Kasper Förström RS 514, 21) Rami Remes HanA 513, 22) Sami Erämaa IU 510, 23) Antti Raittinen LamAS 507, 24) Kalle Schnitzer LuhA 486, 25) Ilkka Lähteenmäki KaarU 468, 26) Jussi Sakomaa LuhA 416. 

Ilmapistooli, joukkueet, Y20 
1) Turun Seudun Ampujat 1609, 2) Lahden Ampumaseura 1602, 3) Hangon Ampujat 1596, 4) Kaarinan Urheilijat 1543, 5) Isojoen Urheilijat 1502, 6) Luhangan Ampujat 1428.