SM-kilpailut, kivääri ja pistooli, nuoret
9.-10.8.2003
Laukaa


Pienoiskivääri 3x10ls sarja Y15:
1) Juha Soini JjA 283, 2) Pauliina Frilander PiekSA 274, 3) Vesa Luukkonen MA 259, 4) Noora Etula LAS 256, 5) Mikko Rönkkö SiUra 249, 6) Bo Liljeberg KSF 239, 7) Harri Kettunen SiUra 234, 8) Päivi Koivunen SiUra 231, 9) Petteri Brola SiUra 175.

Joukkueet
1) SiUra 714.

Pienoiskivääri 3x20 ls sarja N17:
1) Pauliina Frilander PiekSA 557, 2) Maija Ojanperä HSA 547, 3) Riikka Levänen MA 478.

Pienoiskivääri 3x20 ls + finaali sarja N20:
1) Hanna Pitkänen KaA 666,7 (574+ 92,7), 2) Anna-Kaisa Palmen SA 656,4 (562+94,4), 3) Sanna Keskitalo V-SA 645,1 (550+95,1), 4) Maria Takala HSA 640,8 (546+94,8), 5) Jenni Leppänen V-SA 637,7 (547+90,7), 6) Maria Keskitalo V-SA 628,4 (535+93,4), 7) Elina Hallikainen JA 626,7 (547+79,7).

Joukkueet
1) V-SA 1632.

Pienoiskivääri 3x20 ls sarja Y17:
1) Ville Rinta-Keturi KhjA 563, 2) Olli Ruokolainen HlAS 547, 3) Mikko Ollikainen PuKu 541, 4) Perttu Paavilainen JA 540, 5) Petri Luukkonen MA 538, 6) Toni Matilainen PiekSA 538, 7) Toni Huuhka SaSA 530, 8) Risto Paavola KarMAS 530, 9) Heikki Juhe PuKu 507, 10) Tommi Rintala PuKu 440, 11) Eero Aro PuKu 424.

Joukkueet
1) PuKu 1472.

Pienoiskivääri 3x40 ls + finaali sarja Y20:
1) Sami Salmi KaA 1224,3 (1132+92,3), 2) Anssi Sinkkonen KAS 1209,5 (1118+ 91,5), 3) Jouni Jokinen KuusA 1206,5 (1122+84,5), 4) Joni Röman RS 1203,8 (1118+85,8), 5) Markus Manninen HlAS 1200,8 (1104+96,8), 6) Antti Mäkelä PuKu 1190,0 (1099+91), 7) Antti Raittinen LamAs 1184,8 (1087+97,8), 8) Hannu-Pekka Hummasti KuuA 1172,3 (1085+ 87,3), 9) Jani Kortteisto NoSA 1073, 10) Johan Fagerström RS 1069, 11) Torni Kortteisto NoSA 1068, 12) Eemeli Orsjoki SiUra 1031, 13) Pekka Raittinen LamAs 1023.

Pienoiskivääri makuu 40 ls sarja N15:
1) Pauliina Frilander PiekSA 384, 2) Ninni Paasonen MA 383, 3) Noora Etula LAS 380, 4) Kirsi Valkama JjA 376, 5) Elina Hongisto PuKu 376, 6) Pävi Koivunen SiUra 374, 7) Sallamari Paasonen MA 373, 8) Pia Vahvaselkä MA 371, 9) Katja Soini JjA 371, 10) Pia Juhala MA 368.

Joukkueet
1) MA 1127.

Pienoiskivääri makuu 60 ls sarja N17:
1) Maija Ojanperä HSA 573, 2) Riikka Levänen MA 573, 3) Pauliina Frilander PiekSA 571, 4) Janni Ingman HlAS 558, 5) Johanna Rinne PuKu 555, 6) Eveliina Eschner JA 541.

Pienoiskivääri makuu 60 ls sarja N20:
1) Hanna Pitkänen KaA 585, 2) Maria Keskitalo V-SA 580, 3) Anna-Kaisa Palmen SA 579, 4) Maria Takala HSA 579, 5) Elina Hallikainen JA 574, 6) Lenita Vainio LehA 572, 7) Henna Lahtinen HlAS 571, 8) Sanna Keskitalo V-SA 566, 9) Jenni Leppänen V-SA 566, 10) Marita Sillanpää LehA 564, 11) Jonna Talja JjA 563.

Pienoiskivääri makuu 40 ls sarja Y15:
1) Juha Soini JjA 386, 2) Ville Kohvakka MA 383, 3) Vesa Luukkonen MA 381, 4) Tuukka Karjalainen MA 379, 5) Eetu Orsjoki SiUra 377, 6) Juho Ojainmaa PuKu 376, 7) Niko Matilainen PiekSA 374, 8) Mikko Rönkkö SiUra 367, 9) Niko Juhala MA 366, 10) Taisto Isberg HSA 364, 11) Harri Kettunen SiUra 363, 12) Jaakko Karvonen MA 362, 13) Teppo Karjalainen MA 361, 14) Jooseppi Heino MA 360, 14) Ville Kuoppala HSA 360, 16) Ville Nokipii KSA 342, 17) Bo Liljeberg KSF 339.

Joukkueet
1) JjA 1133, 2) MA 1125, 3) SiUra 1118, 4) MA 1101.

Pienoiskivääri makuu 60 ls sarja Y17:
1) Heikki Juhe PuKu 589, 2) Visa Villa MyA 587, 3) Olli Ruokolainen HlAS 583, 4) Ville Rinta-Keturi KhjA 583, 5) Mikael Lindgren K-UAS 582, 6) Petri Luukkonen MA 581, 7) Toni Matilainen PiekSA 577, 8) Perttu Paavilainen JA 576, 9) Francis Wikström PAS 575, 10) Glen Eklund RS 573, 11) Henri Lahtinen HlAS 572, 12) Eero Aro PuKu 571, 13) Mikko Ollikainen PuKu 567, 14) Heikki Karvonen MA 566, 15) Tommi Rintala PuKu 564, 16) Toni Huuhka SaSA 556, 17) Veli-Mikko Ikonen MA 555, 18) Joni Torniainen MA 550, 19) Kyösti Isberg HSA 549, 20) Risto Paavola KarMAS 547, 21) Vesa Kovanen HSA 546, 22) Antti Kukkola PAS 543.

Joukkueet
1) PuKu 1727, 2) MA 1720, 3) HSA 1668.

Pienoiskivääri makuu 60 ls + finaali sarja Y20:
1) Jesse Forsten SA 688,7 (588+100,7), 2) Pekka Pietilä MA 685,0 (583+102), 3) Antti Mäkelä PuKu 684,1 (582+102,1), 4) Jouni Jokinen KuusA 683,2 (582+101,2), 5) Teemu Turunen JA 683,1 (582+101,1), 6) Joni Röman RS 682,8 (582+100,8), 7) Torni Kortteisto NoSA 682,2 /10,6 (582+100,2), 8) Anssi Sinkkonen KAS 682,2 /9,4 (582+100,2), 9) Sami Salmi KaA 580, 10) Olli Ruokolainen HlAS 578, 11) Johan Fagerström RS 573, 12) Henri Lahtinen HlAS 569, 13) Jani Kortteisto NoSA 568, 14) Hannu-Pekka Hummasti KuuA 567, 14) Juha-Matti Kinnari IMAS 567, 16) Ville-Matti Poikelispää KaA 563, 17) Eemeli Orsjoki SiUra 561, 18) Vesa Arpiainen KSA 559.

Joukkueet
1) JA 1732, 2) KaA 1728 (289), 3) RS 1728 (288), 4) HlAS 1718, 5) PuKu 1701, 6) MA 1688.

Olympiapistooli sarja Y17:
1) Jesse Peltomäki KuKu 562 SE, 2) Jari Sievälä OrJy 537, 3) Juha Viitasaari KuKu 512, 4) Juha Kokkila KuKu 507, 5) Niko Hautala KuKu 506, 6) Eino Jaskari KuKu 495, 7) Juha Pennanen KuKu 482, 8) Mika Laikola KuKu 481, 9) Raimo Manninen KuKu 479, 10) Harri Peltokangas KuKu 468, 11) Aleksi Vasu KuKu 462, 12) Jukka Teikari KuKu 456, 13) Markus Laikola KuKu 412, 14) Samuli Peltokangas KuKu 405, 15) Ville Hemminki KuKu 333.

Joukkueet
1) KuKu 1580 SE, 2) KuKu 1450, 3) KuKu 1194.

Olympiapistooli sarja Y20:
1) Jussi Saari LAS 550, 2) Teijo Kimpimäki JjA 534.

Pienoispistooli sarja Y15:
1) Jesse Peltomäki KuKu 388 SE, 2) Eino Jaskari KuKu 347, 3) Juha Pennanen KuKu 346, 4) Niko Hautala KuKu 342, 5) Mika Laikola KuKu 342, 6) Kristoffer Ingelin RS 339, 7) Tommi Kilpeläinen IU 333, 8) Ville Kukkola PAS 331, 9) Raimo Manninen KuKu 321, 10) Henri Salmio KaA 320, 11) Aleksi Vasu KuKu 317, 12) Jukka Teikari KuKu 316, 13) Rainer Manninen KuKu 306, 14) Markus Laikola KuKu 274, 15) Samuli Peltokangas KuKu 235, 16) Heikki Petäjäniemi KuKu 233, 17) Ville Hemminki KuKu 228.

Joukkueet
1) KuKu 1051 SE, 2) KuKu 1035, 3) KuKu 813.

Pienoispistooli sarja Y17:
1) Jari Sievälä OrJy 552, 2) Jaakko Räsänen KA 549, 3) Juha Kokkila KuKu 529, 4) Juhani Lepistö LSA 516, 5) Timo Kokkonen PAS 515, 6) Harri Peltokangas KuKu 497, 7) Juha Viitasaari KuKu 441.

Joukkueet
1) KuKu 1467.

Urheilupistooli sarja N17:
1) Anne Kallioniemi LehA 507, 2) Elise Källi LehA 456, 3) Anette Källi LehA 441.

Urheilupistooli sarja N20:
1) Karoliina Keskitalo SaSA 569, 2) Mira Nevansuu KuKu 547, 3) Helene Källi LehA 501.

Joukkueet
1) LehA 1398.

Urheilupistooli sarja Y20:
1) Jussi Saari LAS 566, 2) Teijo Kimpimäki JjA 564, 3) Rami Viljamaa KaaRu 563, 4) Tuomas Mankki KouMAS 546, 5) Mikko Munukka SiUra 534, 6) Mikael Metsälä TSA 533, 7) Janne Terkola SaSa 530, 8) Ville Peltoniemi IU 529, 9) Antti Pasanen LAS 526, 10) Aleksis Koskinen LAS 522, 11) Vesa Rankaviita IU 477.

Joukkueet
1) LAS 1614.

Vakiopistooli sarja N17:
1) Elise Källi LehA 458, 2) Anette Källi LehA 404.

Vakiopistooli N20:
1) Mira Nevansuu KuKu 522, 2) Karoliina Keskitalo SaSA 510, 3) Helene Källi LehA 486.

Joukkueet
1) LehA 1348.

Vakiopistooli sarja Y17:
1) Jari Sievälä OrJy 552, 2) Jaakko Räsänen KA 518, 3) Kristoffer Ingelin RS 494, 4) Timo Kokkonen PAS 458, 5) Niko Hautala KuKu 435, 6) Raimo Manninen KuKu 429, 7) Aleksi Vasu KuKu 426, 8) Tommi Kilpeläinen IU 395.

Joukkueet
1) KuKu 1290.

Vakiopistooli sarja Y20:
1) Rami Viljamaa KaaRu 556, 2) Jussi Saari LAS 545, 3) Teijo Kimpimäki JjA 545, 4) Tuomas Mankki KouMAS 540, 5) Janne Terkola SaSa 533, 6) Mikael Metsälä TSA 519, 7) Ville Peltoniemi IU 519, 8) Antti Pasanen LAS 453, 9) Aleksis Koskinen LAS 448, 10) Vesa Rankaviita IU 436.

Joukkueet
1) LAS 1446, 2) IU 1350.

Vapaapistooli 60 ls sarja Y17:
1) Jari Sievälä OrJy 496, 2) Jaakko Räsänen KA 488, 3) Juha Viitasaari KuKu 455, 4) Juha Kokkila KuKu 440, 5) Tommi Kilpeläinen IU 407, 6) Niko Hautala KuKu 312.

Joukkueet
1) KuKu 1207.

Vapaapistooli 60 ls + finaali sarja Y20:
1) Jussi Saari LAS 615,8 (530+85,8), 2) Ville-Veikko Alanko HlAS 603,0 (517+ 86), 3) Antti Pasanen LAS 591,7 (506+ 85,7), 4) Teijo Kimpimäki JjA 589,8 (502+87,8), 5) Tuomas Mankki KouMAS 583,9 (505+78,9), 6) Ville Peltoniemi IU 571,2 (487+84,2), 7) Vesa Rankaviita IU 445,8 (389+56,8).

Joukkueet
1) IU 1283.