PM-kilpailut, Mustaruuti  
23.-25.7.2004
Orivesi

Miquelet
1	92	Viertola		Sakari		SUOMI
2	91	Salin		Ari		SUOMI
3	86	Huhta		Lauri		SUOMI
4	85	Kiema		Risto		SUOMI
5	84	Mustamäki	Antero		SUOMI
6	84	Deberitz		Oddvar		NORJA
7	81	Winge		Dag Magne	NORJA
8	73	Hautakangas	Tapio		SUOMI
9	72	Aho		Pertti		SUOMI
10	69	Kvalø		Sverre		NORJA
11	69	Honkonen	Kalervo		SUOMI
12	68	Randen		Jonny		NORJA
13	68	Kivilä		Rauno		SUOMI
14	67	Lindqvist		Albert		SUOMI
15	35	Hirvonen		Peter		SUOMI
16	15	Hautakangas	Pekka		SUOMI

Miquelet Original
1	63	Berger		Trond		NORJA
2	63	Hegge		Ragnar		NORJA

Gustav Adolph ( 3x Miquelet joukkuekilpailu )
1. 	SUOMI 	( Salin, Mustamäki, Viertola )	267
2. 	NORJA 	( Winge, Hegge, Deberitz )		228

Maximillian
1	93	Østby		Per		NORJA
2	87	Berger		Trond		NORJA
3	87	Riis		Arne		NORJA
4	85	Zachrisson	Per		RUOTSI
5	78	Winge		Dag Magne	NORJA
6	76	Janhunen		Jari		SUOMI
7	74	Salin		Ari		SUOMI
8	74	Randen		Jonny		NORJA
9	67	Hautakangas	Tapio		SUOMI
10	59	Jakobsen		Verner		TANSKA
11	51	Elmer		Henrik		TANSKA
12	29	Aho		Pertti		SUOMI

Minie
1	91	Zachrisson	Per		RUOTSI
2	91	Mustamäki	Antero		SUOMI
3	90	Østby		Per		NORJA
4	89	Kvalø		Sverre		NORJA
5	84	Viertola		Sakari		SUOMI
6	83	Bergersen	Kjell		NORJA
7	82	Riis		Arne		NORJA
8	81	Berger		Trond		NORJA
9	79	Holen		Ragnar		NORJA
10	76	Vierikko		Yrjö		SUOMI
11	69	Hautakangas	Tapio		SUOMI
12	58	Seppälä		Jukka		SUOMI
13	58	Sivula		Ilpo		SUOMI
14	42	Kivilä		Rauno		SUOMI
15	29	Jensen		John		TANSKA

Minie Original
1	82	Kolstrup		Flemming		TANSKA
2	81	Lehto		Matti		SUOMI
3	81	Winge		Dag Magne	NORJA
4	77	Kaakkolammi	Eero		SUOMI
5	68	Kiilerich		Jens Kristian	TANSKA
6	68	Novari		Raimo		SUOMI
7	64	Sivula		Mauri		SUOMI

Pauly 	( 3x Minie joukkuekilpailu )
1.	NORJA	(Østby, Kvalø, Berger T )		260
2.	SUOMI	( Hautakangas, Lehto, Mustamäki)	241
3.	TANSKA 	( Jensen, Kiilerich, Kolstrup ) 	179

Whitworth
1	98	Zachrisson	Per		RUOTSI
2	98	Østby		Per		NORJA
3	95	Nilsson		Erland		RUOTSI
4	95	Deberitz		Oddvar		NORJA
5	95	Kiilerich		Jens Kristian	TANSKA
6	94	Sivula		Mauri		SUOMI
7	94	Berger		Trond		NORJA
8	94	Näätänen		Reijo		SUOMI
9	93	Riis		Arne		NORJA
10	92	Brunsson		Marie		RUOTSI
11	92	Samuelsson	Åke		RUOTSI
12	91	Halonen		Janita		SUOMI
13	91	Berger		Marianne		NORJA
14	88	Bergersen	Kjell		NORJA
15	88	Sivula		Ilpo		SUOMI
16	88	Jakobsen		Verner		TANSKA
17	88	Nordhagen	Sondre		NORJA
18	88	Holm		Timo		SUOMI
19	87	Hegge		Ragnar		NORJA
20	85	Kvalø		Sverre		NORJA
21	85	Mustamäki	Antero		SUOMI
22	83	Bergersen	Atle		NORJA
23	75	Kolstrup		Flemming		TANSKA
24	72	Niemi		Juha		SUOMI
25	71	Vierikko		Yrjö		SUOMI
26	64	Hautakangas	Tapio		SUOMI
27	45	Christoffersen	Hans C		NORJA

Ribgy	( 3x Whitworth joukkuekilpailu )	
1.	RUOTSI 	( Brunsson, Nilsson, Zachrisson)	285
2.	NORJA 	( Østby, Berger M, Berger T )	283	
3.	SUOMI 	( Halonen, Mustamäki, Näätänen )	270
4.	TANSKA 	( Jakobsen, Kiilerich, Kolstrup)	257

Cominazzo
1	87	Pedersen		Sten		TANSKA
2	87	Janhunen		Jari		SUOMI
3	86	Flomark		Odd		NORJA
4	86	Ratsula		Veikko		SUOMI
5	85	Sörel		Erik		RUOTSI
6	84	Ansamaa		Tarmo		SUOMI
7	82	Kvalø		Sverre		NORJA
8	82	Lehtonen		Erkki		SUOMI
9	81	Elmer		Henrik		TANSKA
10	78	Karvinen		Veli-Pekka	SUOMI
11	78	Skogh		Sam		RUOTSI
12	77	Svendsen	Kim		TANSKA
13	76	Stensrud		Rune		NORJA
14	74	Markussen	Jan		TANSKA
15	48	Nordhagen	Sondre		NORJA

Wogdon	 ( 3x Cominazzo joukkuekilpailu )	
1.	SUOMI 	( Ansamaa, Karvinen, Ratsula )	248
2.	TANSKA 	( Elmer, Svendsen, Pedersen )	245
3.	NORJA 	(Kvalø, Stensrud, Flomark )		244

Kuchenreuter
1	99	Stensrud		Rune		NORJA
2	94	Brunsson		Marie		RUOTSI
3	93	Jyrä		Hannu		SUOMI
4	93	Ansamaa		Tarmo		SUOMI
5	93	Ratsula		Veikko		SUOMI
6	92	Deberitz		Oddvar		NORJA
7	92	Janhunen		Jari		SUOMI
8	91	Karvinen		Veli-Pekka	SUOMI
9	91	Kvalø		Sverre		NORJA
10	91	Svendsen	Kim		TANSKA
11	89	Lähdeniemi	Erkki		SUOMI
12	88	Markussen	Jan		TANSKA
13	88	Kiema		Risto		SUOMI
14	88	Lehtonen		Erkki		SUOMI
15	88	Pedersen		Sten		TANSKA
16	86	Sörel		Erik		RUOTSI
17	85	Ilvonen		Markku		SUOMI
18	83	Kataja		Pentti		SUOMI
19	76	Kilpinen		Taisto		SUOMI
20	75	Holen		Ragnar		NORJA
21	72	Merikanto	Outi		SUOMI

Kuchenreuter Original
1	88	Skogh		Sam		RUOTSI
2	86	Lehto		Matti		SUOMI
3	83	Raukko		Paavo		SUOMI
4	83	Flomark		Odd		NORJA

Boutet	 ( 3x Kuchenreuter joukkuekilpailu )
1.	NORJA 	( Kvalø, Stensrud, Deberitz )		282
2.	SUOMI 	( Ansamaa, Jyrä, Ratsula )		279
3.	RUOTSI 	( Brunsson, Sörel, Skogh )		268
4.	TANSKA 	( Svendsen, Markussen, Pedersen)	267

Colt
1	92	Stensrud		Rune		NORJA
2	91	Skogh		Sam		RUOTSI
3	89	Ratsula		Veikko		SUOMI
4	88	Brunsson		Marie		RUOTSI
5	87	Svendsen	Kim		TANSKA
6	86	Novari		Raimo		SUOMI
7	86	Lehto		Matti		SUOMI
8	84	Deberitz		Oddvar		NORJA
9	80	Flomark		Odd		NORJA
10	80	Karvinen		Veli-Pekka	SUOMI
11	70	Raukko		Paavo		SUOMI
12	56	Flittner		Klaus		TANSKA
13	46	Vuorinen		Mauri		SUOMI

Adams ( 3x Kuchenreuter joukkuekilpailu )	
1.	SUOMI 	( Lehto, Novari, Ratsula )		261
2.	NORJA 	( Stensrud, Deberitz, Flomark )	256
3.	DAN/SVE	( Brunsson, Flittner, Svendsen)	231

Valkyrie
1	89	Berger		Marianne		NORJA
2	89	Brunsson		Marie		RUOTSI
3	85	Halonen		Janita		SUOMI
4	45	Flittner		Karin		TANSKA

Mariette
1	93	Svendsen	Kim		TANSKA
2	93	Ratsula		Veikko		SUOMI
3	91	Jyrä		Hannu		SUOMI
4	91	Ansamaa		Tarmo		SUOMI
5	90	Kvalø		Sverre		NORJA
6	90	Kiema		Risto		SUOMI
7	89	Pedersen		Sten		TANSKA
8	89	Stensrud		Rune		NORJA
9	89	Kataja		Pentti		SUOMI
10	88	Skogh		Sam		RUOTSI
11	87	Brunsson		Marie		RUOTSI
12	87	Flomark		Odd		NORJA
13	87	Janhunen		Jari		SUOMI
14	87	Deberitz		Oddvar		NORJA
15	86	Karvinen		Veli-Pekka	SUOMI
16	86	Sörel		Erik		RUOTSI
17	86	Novari		Raimo		SUOMI
18	84	Lehtonen		Erkki		SUOMI
19	83	Lähdeniemi	Erkki		SUOMI
20	83	Jensen		John		TANSKA
21	79	Kunttu		Antti		SUOMI
22	78	Kilpinen		Taisto		SUOMI
23	74	Nordhagen	Sondre		NORJA
24	74	Holen		Ragnar		NORJA
25	73	Flittner		Karin		TANSKA
26	71	Markussen	Jan		TANSKA
27	69	Raukko		Paavo		SUOMI
28	45	Aitolahti		Ilkka		SUOMI
29	37	Hautakangas	Pekka		SUOMI

Peterlongo	 ( 3x Mariette joukkuekilpailu )
1.	SUOMI 	( Ansamaa, Lehtonen, Ratsula )	268
2.	NORJA 	(Kvalø, Stensrud, Flomark )		266
3.	TANSKA 	( Jensen, Svendsen, Pedersen )	265
4.	RUOTSI 	( Brunsson, Sörel, Skogh)		261

Tanegashima
1	97	Viertola		Sakari		SUOMI
2	92	Mustamäki	Antero		SUOMI
3	91	Winge		Dag Magne	NORJA
4	90	Novari		Raimo		SUOMI
5	87	Berger		Trond		NORJA
6	86	Jyrä		Hannu		SUOMI
7	81	Näätänen		Reijo		SUOMI
8	46	Karvinen		Veli-Pekka	SUOMI
9	17	Hirvonen		Peter		SUOMI

Vetterli
1	95	Deberitz		Oddvar		NORJA
2	93	Kvalø		Sverre		NORJA
3	92	Holm		Timo		SUOMI
4	91	Brunsson		Marie		RUOTSI
5	90	Ilvonen		Markku		SUOMI
6	89	Salin		Ari		SUOMI
7	89	Hautakangas	Tapio		SUOMI
8	88	Halonen		Janita		SUOMI
9	88	Holen		Ragnar		NORJA
10	88	Samuelsson	Åke		RUOTSI
11	86	Bergersen	Kjell		NORJA
12	85	Sivula		Ilpo		SUOMI
13	85	Randen		Jonny		NORJA
14	84	Bergersen	Atle		NORJA
15	84	Huhta		Lauri		SUOMI
16	80	Hirvonen		Peter		SUOMI
17	80	Jyrä		Hannu		SUOMI
18	79	Nordhagen	Sondre		NORJA
19	79	Riis		Arne		NORJA
20	78	Jakobsen		Verner		TANSKA
21	77	Pedersen		Sten		TANSKA
22	76	Aho		Pertti		SUOMI
23	76	Vierikko		Yrjö		SUOMI
24	71	Christoffersen	Hans C		NORJA
25	66	Jensen		John		TANSKA
26	65	Elmer		Henrik		TANSKA

Vetterli Original
1	88	Kolstrup		Flemming		TANSKA
2	84	Näätänen		Reijo		SUOMI
3	84	Lehto		Matti		SUOMI
4	84	Kataja		Pentti		SUOMI
5	80	Sivula		Mauri		SUOMI
6	79	Markussen	Jan		TANSKA

Pforzheim 	( 3x Vetterli joukkuekilpailu )
1.	NORJA 	(Kvalø, Bergersen, Deberitz )		274
2.	SUOMI 	( Hautakangas, Holm, Salin )		270
3.	TANSKA 	( Elmer, Jakobsen, Pedersen )	219

Hizadai
1	96	Mustamäki	Antero		SUOMI
2	96	Viertola		Sakari		SUOMI
3	95	Berger		Trond		NORJA
4	89	Novari		Raimo		SUOMI
5	88	Jyrä		Hannu		SUOMI
6	73	Näätänen		Reijo		SUOMI

Manton
1	19	Kivilä		Rauno		SUOMI
2	17	Novari		Raimo		SUOMI
3	14	Zachrisson	Per		RUOTSI
4	11	Østby		Per		NORJA
5	8	Hautakangas	Pekka		SUOMI
6	6	Vierikko		Yrjö		SUOMI
7	4	Salin		Ari		SUOMI

Lorenzoni
1	22	Zachrisson	Per		RUOTSI
2	21	Malmikankare	Seppo		SUOMI
3	16	Østby		Per		NORJA
4	15	Jakobsen		Verner		TANSKA
5	15	Kivilä		Rauno		SUOMI
6	15	Soll		Øyvind		NORJA
7	13	Vierikko		Yrjö		SUOMI
8	11	Heinelo		Ilkka		SUOMI
9	6	Hautakangas	Pekka		SUOMI
10	5	Svendsen	Kim		TANSKA

Tanzutsu
1	88	Mustamäki	Antero		SUOMI
2	87	Ansamaa		Tarmo		SUOMI
3	84	Jyrä		Hannu		SUOMI
4	81	Ratsula		Veikko		SUOMI
5	77	Kiema		Risto		SUOMI
6	74	Janhunen		Jari		SUOMI
7	13	Karvinen		Veli-Pekka	SUOMI

Remington
1	94	Ilvonen		Markku		SUOMI
2	92	Bergersen	Kjell		NORJA
3	89	Kiilerich		Jens Kristian	TANSKA
4	88	Pedersen		Sten		TANSKA
5	88	Sivula		Mauri		SUOMI
6	88	Kaakkolammi	Eero		SUOMI
7	87	Novari		Raimo		SUOMI
8	83	Nordhagen	Sondre		NORJA
9	77	Jakobsen		Verner		TANSKA
10	76	Svendsen	Kim		TANSKA
11	74	Soll		Øyvind		NORJA
12	70	Karvinen		Veli-Pekka	SUOMI
13	68	Kaakkolammi	Antti		SUOMI
14	68	Kunttu		Antti		SUOMI
15	38	Raukko		Paavo		SUOMI

Remington Match
1	95	Stensrud		Rune		NORJA
2	95	Nilsson		Erland		RUOTSI
3	94	Kvalø		Sverre		NORJA
4	94	Zachrisson	Per		RUOTSI
5	94	Samuelsson	Åke		RUOTSI
6	94	Berger		Trond		NORJA
7	93	Berger		Marianne		NORJA
8	93	Østby		Per		NORJA
9	92	Riis		Arne		NORJA
10	87	Randen		Jonny		NORJA
11	87	Bergersen	Atle		NORJA
12	78	Hegge		Ragnar		NORJA

Nordic Cup 	( 3x Remington joukkuekilpailu )
1.	SUOMI 1 ( Ilvonen, Kaakkolammi, Novari )	269
2.	NORJA 	( Kvalø, Soll, Bergersen )		260
3.	TANSKA 	( Jakobsen, Kiilerich, Pedersen)	254
4.	SUOMI 2 ( Karvinen, Sivula, Kunttu ) 		226

Smith & Wesson
1	90	Jyrä		Hannu		SUOMI
2	90	Elmer		Henrik		TANSKA
3	89	Stensrud		Rune		NORJA
4	79	Holen		Ragnar		NORJA
5	78	Skogh		Sam		RUOTSI
6	66	Raukko		Paavo		SUOMI
7	60	Randen		Jonny		NORJA
8	3	Vuorinen		Mauri		SUOMI