SM-kilpailut, 300m kivääri
4.-5.9.2004
Oulu


Vakiokivääri 3x20 ls sarja Y20:
1) Olli Ruokolainen HIAS 531, 2) Ville Rinta-Keturi KhjA 512, 3) Hannu-Pekka Hummasti KuuA 496.

Vakiokivääri 3x20 ls sarja Y50:
1) Pekka Röppänen SäSA 562, 2) Jorma Röppänen SäSA 562, 3) Veikko Ala-Kahrakuusi LA 561, 4) Kalle Leskinen KontU 561, 5) Heikki Ranne SäSA 555, 6) Ralf Westerlund RS 550, 7) Markku Haklin SaSA 548, 8) Pekka Nokela KajA 544, 9) Matti Korhonen OMAS 543, 10) Tapio Lehto P-HA 540, 11) Juhani Ojala Vä-Vi 538, 12) Hannu Strengell MA 535, 12) Matti Sund SäSA 535, 14) Veikko Tuokko JA 522, 15) Hannu Karvonen IA 520, 16) Olavi Mynttinen MA 513, 17) Jorma Uusitorppa SaSA 507, 18) Ulf Friberg PAS 502, 19) Asko Paloniemi OMAS 488, 20) Jorma Koski SaSA 476, 21) Uolevi Piispanen SaSA 462, 22) Tapio Toratti KajA 430.

Vakiokivääri 3x20 ls joukkue, sarja Y50:
1) Säkylän Seudun Ampujat 1679, 2) Raseborgs Skyttar 1630, 3) Pohjois-Hämeen Ampujat 1606, 4) Mikkelin Ampujat 1575, 5) Salon Seudun Ampujat 1531, 6) Poliisien Ampumaseura 1523, 7) Kajaanin Ampujat 1415, 8) Suomen Metsästysyhdistys 1032.

Vakiokivääri 3x20 ls sarja Y60:
1) Kauko Kaartinen RS 549, 2) Olavi Sjöberg SäSA 536, 3) Tapani Nousiainen KarttA 536, 4) Johan Elfving SäSA 534, 5) Jussi Ruohonen SMY 531, 6) Christer Lassus RS 531, 7) Martti Lehtiö JA 529, 8) Markku Puhakainen MA 527, 9) Kaarlo Kivimäki ESA 523, 10) Tauno Törnudd P-HA 520, 11) Olli Silanto SaSA 514, 12) Leif Barck PAS 506, 13) Lauri Lövberg SMY 501, 14) Alpo Hakala KokMAS 497, 15) Aarne Ratinen KSA 493.

Vakiokivääri 3x20 ls sarja Y70:
1) Antti Tyrväinen P-HA 546, 2) Heimo Kohijoki PAS 515, 3) Leo Arentti ÄSA 512, 4) Risto Nousiainen VarVi 506, 5) Kalevi Hagelin SMY 481, 6) Aarno Ala-Honkola AlavA 466, 7) Olavi Mäkäräinen KajA 441.

Vakiokivääri 30 ls makuu sarja Y20:
1) Ville Rinta-Keturi KhjA 288, 2) Olli Ruokolainen HIAS 285, 3) Ville Leskelä SsA 275, 4) Hannu-Pekka Hummasti KuuA 271.

Vakiokivääri 30 ls makuu sarja Y50:
1) Jorma Röppänen SäSA 296, 2) Pekka Röppänen SäSA 294 (24/10,6/9,12X), 3) Veikko Ala-Kahrakuusi LA 294 (24/10,6/9,11X), 4) Ralf Westerlund RS 293, 5) Juhani Ojala Vä-Vi 291, 6) Olavi Mynttinen MA 291, 7) Markku Haklin SaSA 291, 8) Matti Sund SäSA 290, 9) Heikki Ranne SäSA 289, 10) Hannu Strengell MA 288, 11) Hannu Karvonen IA 287, 11) Matti Korhonen OMAS 287, 13) Kalle Leskinen KontU 285, 14) Jorma Koski SaSA 284, 14) Jorma Uusitorppa SaSA 284, 16) Veikko Tuokko JA 282, 17) Ulf Friberg PAS 281, 18) Tapio Lehto P-HA 280, 18) Pekka Nokela KajA 280, 20) Asko Paloniemi OMAS 278, 21) Uolevi Piispanen SaSA 273, 22) Toimi Karhunen KarttA 271, 23) Tapio Toratti KajA 242.

Vakiokivääri makuu joukkue, sarja Y50:
1) Säkylän Seudun Ampujat 879, 2) Raseborgs Skyttar 878, 3) Salon Seudun Ampujat 868 (290), 3) Mikkelin Ampujat 868 (289), 5) Pohjois-Hämeen Ampujat 854, 6) Poliisien Ampumaseura 1 849, 7) Suomen Metsästysyhdistys 845, 8) Poliisien Ampumaseura 2 813, 9) Kajaanin Ampujat 766.

Vakiokivääri 30 ls makuu sarja Y60:
1) Kauko Kaartinen RS 294, 2) Olli Silanto SaSA 293, 3) Christer Lassus RS 291, 4) Markku Puhakainen MA 289, 5) Johan Elfving SäSA 289, 6) Tapani Nousiainen KarttA 287, 7) Olavi Sjöberg SäSA 287, 8) Jussi Ruohonen SMY 285, 9) Kaarlo Kivimäki ESA 284, 10) Alpo Hakala KokMAS 282, 10) Martti Lehtiö JA 282, 10) Lauri Lövberg SMY 282, 10) Aarne Ratinen KSA 282, 14) Leif Barck PAS 280, 14) Tauno Törnudd P-HA 280, 16) Alf Nyholm PAS 277, 16) Ilkka Savoheimo PAS 277, 18) Matti Hietikko KSA 274, 19) Pekka Lindfors SMY 272.

Vakiokivääri 30 ls makuu sarja Y70:
1) Antti Tyrväinen P-HA 294, 2) Heimo Kohijoki PAS 288, 3) Leo Arentti ÄSA 287, 4) Aarno Ala-Honkola AlavA 284, 5) Kalevi Hagelin SMY 281, 6) Ossi Snell SMY 279, 7) Risto Nousiainen VarVi 274, 8) Paavo Manninen KalMY 263, 9) Raimo Niiranen PAS 259, 10) Olavi Mäkäräinen KajA 244.

Vapaakivääri 3x20 ls sarja Y50:
1) Kalle Leskinen KontU 569, 2) Pekka Röppänen SäSA 565, 3) Heikki Ranne SäSA 564, 4) Markku Haklin SaSA 563, 5) Ralf Westerlund RS 561, 6) Veikko Ala-Kahrakuusi LA 560, 7) Jorma Röppänen SäSA 557, 8) Juhani Ojala Vä-Vi 550, 9) Hannu Strengell MA 549, 10) Matti Korhonen OMAS 548, 11) Pekka Nokela KajA 541, 12) Veikko Laine SaSA 533, 13) Olavi Mynttinen MA 531, 14) Hannu Karvonen IA 530, 15) Jorma Koski SaSA 529, 16) Veikko Tuokko JA 523, 17) Jorma Uusitorppa SaSA 515, 18) Ulf Friberg PAS 508, 19) Uolevi Piispanen SaSA 506, 20) Tapio Lehto P-HA 505, 21) Tapio Toratti KajA 492.

Vapaakivääri 3x20 ls joukkue, sarja Y50:
1) Säkylän Seudun Ampujat 1686, 2) Raseborgs Skyttar 1649, 3) Salon Seudun Ampujat 1607, 4) Mikkelin Ampujat 1606, 5) Poliisien Ampumaseura 1582, 6) Suomen Metsästysyhdistys 1533.

Vapaakivääri 3x20 ls sarja Y60:
1) Kauko Kaartinen RS 565, 2) Jussi Ruohonen SMY 543, 3) Johan Elfving SäSA 539, 4) Martti Lehtiö JA 538, 5) Olavi Sjöberg SäSA 536, 6) Aarne Ratinen KSA 532, 7) Tapani Nousiainen KarttA 532, 8) Markku Puhakainen MA 526, 9) Leif Barck PAS 523, 9) Christer Lassus RS 523, 11) Tauno Törnudd P-HA 515, 12) Kaarlo Kivimäki ESA 513, 13) Lauri Lövberg SMY 502, 14) Olli Silanto SaSA 501, 15) Matti Hietikko KSA 441.

Vapaakivääri 3x20 ls sarja Y70:
1) Heimo Kohijoki PAS 551, 2) Antti Tyrväinen P-HA 550, 3) Leo Arentti ÄSA 515, 4) Risto Nousiainen VarVi 503, 5) Aarno Ala-Honkola AlavA 501, 6) Ossi Snell SMY 488, 7) Raimo Niiranen PAS 477.

Vapaakivääri makuu sarja Y50:
1) Kalle Leskinen KontU 297, 2) Heikki Ranne SäSA 296, 3) Veikko Ala-Kahrakuusi LA 295, 4) Jorma Röppänen SäSA 295, 5) Ralf Westerlund RS 295, 6) Jorma Koski SaSA 294, 7) Jouko Forstén SäSA 294, 8) Pekka Röppänen SäSA 293, 9) Pekka Nokela KajA 291, 10) Hannu Karvonen IA 290, 10) Juhani Ojala Vä-Vi 290, 10) Jorma Uusitorppa SaSA 290, 13) Markku Haklin SaSA 289, 13) Torsti Hellman K-64 289, 13) Olavi Mynttinen MA 289, 16) Veikko Kaarta KalMY 288, 16) Matti Korhonen OMAS 288, 18) Hannu Strengell MA 286, 19) Jorma Jaakola KalMY 285, 19) Tapio Lehto P-HA 285, 21) Matti Sund SäSA 282, 22) Eero Marjakangas KalMY 281, 23) Veikko Tuokko JA 279, 24) Veikko Laine SaSA 278, 25) Uolevi Piispanen SaSA 274, 26) Toimi Karhunen KarttA 273, 27) Ulf Friberg PAS 270, 28) Tapio Toratti KajA 260, 29) Juhani Saarela KarttA 84.

Vapaakivääri makuu joukkue, sarja Y50:
1) Säkylän Seudun Ampujat 1 885, 2) Raseborgs Skyttar 879, 3) Salon Seudun Ampujat 872, 4) Säkylän Seudun Ampujat 2 865, 5) Mikkelin Ampujat 864, 6) Suomen Metsästysyhdistys 860, 7) Kalajoen Metsästysyhdistys 854, 8) Poliisien Ampumaseura 1 839, 9) Poliisien Ampumaseura 2 836, 10) Karttulan Ampujat 651.

Vapaakivääri makuu sarja Y60:
1) Kauko Kaartinen RS 295, 2) Matti Hietikko KSA 294, 3) Tapani Nousiainen KarttA 294, 4) Martti Lehtiö JA 294, 5) Jussi Ruohonen SMY 293, 6) Olli Silanto SaSA 293, 7) Reima Perttula RSA 290, 8) Olavi Sjöberg SäSA 290, 9) Christer Lassus RS 289, 9) Markku Puhakainen MA 289, 11) Aarne Ratinen KSA 287, 12) Pekka Lindfors SMY 284, 13) Kaarlo Kivimäki ESA 282, 13) Juhani Sipilä SMY 282, 13) Tauno Törnudd P-HA 282, 16) Lauri Lövberg SMY 280, 17) Leif Barck PAS 278, 18) Alf Nyholm PAS 277, 18) Ilkka Savoheimo PAS 277, 20) Kalervo Simi YK 276.

Vapaakivääri makuu sarja Y70:
1) Antti Tyrväinen P-HA 292, 2) Heimo Kohijoki PAS 291, 3) Kalevi Hagelin SMY 289, 4) Ossi Snell SMY 285, 5) Risto Nousiainen VarVi 283, 6) Leo Arentti ÄSA 282, 7) Raimo Niiranen PAS 282, 8) Aarno Ala-Honkola AlavA 271, 9) Elmar Peltola PAS 267, 10) Paavo Manninen KalMY 260.