SM-kilpailut, olympiakivääri
12-13.2.2005
Koski Tl


Olympiakivääri sarja N:
1) Marika Salminen KoE 361, 2) Tiina Aalto ESF 344, 3) Anne Aho KoE 334, 4) Maria Keskitalo V-SA 325, 5) Mervi Hannula KoE 258.

Olympiakivääri joukkue, sarja N:
1) KoE 953.

Olympiakivääri sarja N20:
1) Daniela Backman RS 206.

Olympiakivääri + finaali sarja Y:
1) Vesa Saviahde P-HA 678,1 (578+100,1), 2) Krister Holmberg RS 668,8 (574+94,8), 3) Tarmo Koskela BSPA 664,3 (569+95,3), 4) Markku Jetsonen KAMS 657,5 (562+95,5), 5) Jyrki Lehtonen SMY 656,1 (560+96,1), 6) Vesa-Matti Sallinen K-64 647,9 (560+87,9), 7) Juhani Aho LSA 556, 8) Juha Nieminen LuhA 550, 9) Timo Ristimäki SMY 548, 10) Henrik Holmberg RS 545, 11) Marcus Bäckman RS 542, 12) Juho Säteri TSA 542, 13) Jarmo Pyyhtiä K-64 541, 14) Janne Lehtonen TSA 537, 15) Jussi Suoknuuti ESA 537, 16) Mikko Pekonen NMA 536, 17) Asko Weijo LuhA 526, 18) Ville Häyrinen LuhA 523, 19) Paavo Myllymäki LäSA 520, 20) Olli Kainulainen KAMS 519, 21) Hannu Niemelä K-64 517, 22) Petri Niemelä P-HA 514, 23) Juha Väätäinen KAMS 510, 24) Janne Virtanen P-HA 497, 25) Jari Laaksonen TSA 496, 26) Karl-Edvard Henriksson RS 496, 27) Petri Heikkilä K-64 493, 28) Kari Lindström TSA 329.

Olympiakiväri joukkue, sarja Y:
1) RS 1661, 2) K-64 1618, 3) LuhA 1599, 4) KAMS 1591, 5) P-HA 1589, 6) TSA 1408.

Olympiakivääri + finaali sarja Y17:
1) Markus Siren NaMS 607,5 (524+83,5), 2) Pekka Hyvärinen OAS 604,2 (526+78,2), 3) Mårten Westerlund RS 599,3 (519+80,3), 4) Tomi-Pekka Heikkilä K-64 599,0 (522+77), 5) Jarmo Toiva K-64 597,9 (510+87,9), 6) Patrik Lindström TSA 592,6 (509+83,6), 7) Daniel Hindersson RS 497, 8) Petri Haapasalo KoE 492, 9) Sami Heikkilä K-64 475, 10) Niklas Hyvärinen RS 460, 11) Dennis Bäckman RS 459.

Olympiakivääri joukkue, sarja Y17:
1) K-64 1507.

Olympiakivääri + finaali sarja Y20:
1) Tarmo Koskela BSPA 668,4 (569+99,4), 2) Staffan Holmström RS 648,3 (553+95,3), 3) Henri Piri KRM 629,5 (537+92,5), 4) Mika Mankinen KAMS 622,5 (542+80,5), 5) Taneli Palomäki KoE 601,2 (516+85,2), 6) Tuomas Kandelin BSPA 507.

Olympiakivääri joukkue, sarja Y20:
1) RS 1475.

Olympiakivääri sarja Y50:
1) Jouko Mutka RS 354, 2) Mauri Kauppinen SaarA 350, 3) Pauli Jalkala KAMS 345, 4) Heikki Karppinen RAM 340, 5) Onni Joenkaari PosA 336, 6) Ossi Kohijoki P-HA 334, 7) Anders Holmberg RS 332, 8) Terho Ritvanen PieksA 332, 9) Erkki Mäkiniemi BSPA 331, 10) Juhani Mäkitalo ESA 330, 11) Bror Skogster BSPA 326, 12) Seppo Vasara ESA 323, 13) Veijo Karvonen MKMS 320, 14) Kari Hannula KoE 312, 15) Sven Holmberg RS 311, 16) Hannu Valkila TUA 310, 17) Bertel Holmström RS 308, 18) Hannu Järvinen HlAS 304, 19) Seppo Martin SA 301, 20) Pentti Hämäläinen SaarA 299, 21) Trygve Henriksson RS 291, 22) Jukka Hakamäki KoE 288, 23) Tapio Toratti KajA 282.

Olympiakivääri joukkue, sarja Y50:
1) RS 994, 2) ESA 978, 3) SaarA 965, 4) MKMS 956, 5) BSPA 941, 6) OMAS 902, 7) KAMS 896, 8) KoE 862.

Olympiakivääri sarja Y60:
1) Jorma Åsbacka MA 331, 2) Taisto Nikku ESA 325, 3) Pauli Kähönen ESA 323, 4) Eero Pietilä MKMS 323, 5) Håkan Mansner BSPA 322, 6) Antero Rantala OMAS 319, 7) Simo Lehtonen TUA 319, 8) Antero Kemppainen SaarA 316, 9) Taisto Kähkönen K-64 316, 10) Tapio Silander MKMS 313, 11) Raimo Virtanen OAS 310, 12) Seppo Dahlqvist KAMS 299, 13) Jouko Nurmi SA 299, 14) Pauli Konttinen KAMS 298, 15) Kauno Ylitalo OMAS 297, 16) Samuli Sarviharju BSPA 293, 17) Yrjö Jaatinen KarkkA 292, 18) Taisto Pokela OMAS 286, 19) Seppo Reinikainen SMY 285, 20) Tauno Kupiainen BSPA 278, 21) Jouko Välimäki SA 275, 22) Risto Suonpää KoE 262, 23) Kaj Ahlers MKMS 260, 24) Pentti Ollikainen KAMS 252, 25) Otto Kuosmanen KAMS 243.

Olympiakivääri sarja Y70:
1) Olavi Mäkäräinen KajA 293, 2) Matti Salonen MKMS 276, 3) Reijo Heinonen KoE 263, 4) Esko Tiainen MKMS 261, 5) Eero Mikkonen SMY 257, 6) Erkki Huhtaniitty BSPA 246, 7) Heikki Rotkus SA 234.

Olympiakivääri sekajuoksut sarja N:
1) Marika Salminen KoE 363, 2) Tiina Aalto ESF 328, 3) Anne Aho KoE 317, 4) Maria Keskitalo V-SA 272, 5) Mervi Hannula KoE 253.

Olympiakivääri sekajuoksut joukkue, sarja N:
1) KoE 933.

Olympiakivääri sekajuoksut sarja N20:
1) Daniela Backman RS 273.

Olympiakivääri sekajuoksut sarja Y:
1) Vesa Saviahde P-HA 387, 2) Krister Holmberg RS 383, 3) Tarmo Koskela BSPA 379, 4) Markku Jetsonen KAMS 378, 5) Paavo Myllymäki LäSA 370, 6) Jarmo Pyyhtiä K-64 368, 7) Marcus Bäckman RS 367, 8) Timo Ristimäki SMY 367, 9) Juhani Aho LSA 367, 10) Juho Säteri TSA 365, 11) Jyrki Lehtonen SMY 364, 12) Petri Niemelä P-HA 363, 13) Vesa-Matti Sallinen K-64 362, 14) Janne Lehtonen TSA 360, 15) Juha Väätäinen KAMS 359, 16) Jussi Suoknuuti ESA 359, 17) Karl-Edvard Henriksson RS 353, 18) Henrik Holmberg RS 352, 19) Juha Nieminen LuhA 352, 20) Ville Häyrinen LuhA 349, 21) Hannu Niemelä K-64 349, 22) Olli Kainulainen KAMS 347, 23) Jari Laaksonen TSA 343, 24) Asko Weijo LuhA 342, 25) Janne Virtanen P-HA 335, 26) Petri Heikkilä K-64 320, 27) Kari Lindström TSA 246.

Olympiakivääri sekajuoksut joukkue, sarja Y:
1) RS 1102, 2) P-HA 1085, 3) KAMS 1084, 4) K-64 1079, 5) TSA 1068, 6) LuhA 1043, 7) SMY 822.

Olympiakivääri sekajuoksut sarja Y17:
1) Mårten Westerlund RS 351, 2) Patrik Lindström TSA 343, 3) Tomi-Pekka Heikkilä K-64 339, 4) Pekka Hyvärinen OAS 337, 5) Markus Siren NaMS 332, 6) Jarmo Toiva K-64 330, 7) Daniel Hindersson RS 329, 8) Sami Heikkilä K-64 324, 9) Dennis Bäckman RS 319, 10) Petri Haapasalo KoE 299, 11) Niklas Hyvärinen RS 285.

Olympiakivääri sekajuoksut joukkue, sarja Y17:
1) K-64 993.

Olympiakivääri sekajuoksut sarja Y20:
1) Staffan Holmström RS 371, 2) Tuomas Kandelin BSPA 365, 3) Tarmo Koskela BSPA 361, 4) Henri Piri KRM 358, 5) Mika Mankinen KAMS 340, 6) Taneli Palomäki KoE 328.

Olympiakivääri sekajuoksut joukkue, sarja Y20:
1) RS 965, 2) BSPA 726.

Olympiakivääri sekajuoksut sarja Y50:
1) Jouko Mutka RS 357, 2) Juhani Mäkitalo ESA 333, 3) Ossi Kohijoki P-HA 332, 4) Terho Ritvanen PieksA 332, 5) Anders Holmberg RS 332, 6) Mauri Kauppinen SaarA 328, 7) Bror Skogster BSPA 320, 8) Onni Joenkaari PosA 319, 9) Pauli Jalkala KAMS 318, 10) Veijo Karvonen MKMS 317, 11) Heikki Karppinen RAM 314, 12) Bertel Holmström RS 314, 13) Hannu Valkila TUA 311, 14) Jukka Hakamäki KoE 310, 15) Hannu Järvinen HlAS 310, 16) Erkki Mäkiniemi BSPA 309, 17) Seppo Vasara ESA 309, 18) Kari Hannula KoE 309, 19) Seppo Martin SA 304, 20) Tapio Toratti KajA 270, 21) Pentti Hämäläinen SaarA 270, 22) Trygve Henriksson RS 267, 23) Sven Holmberg RS 264.

Olympiakivääri sekajuoksut joukkue, sarja Y50:
1) ESA 960, 2) RS 953, 3) OMAS 947, 4) BSPA 942, 5) MKMS 927, 6) KoE 923, 7) SaarA 895, 8) KAMS 848.

Olympiakivääri sekajuoksut sarja Y60:
1) Antero Rantala OMAS 353, 2) Raimo Virtanen OAS 328, 3) Jorma Åsbacka MA 326, 4) Taisto Nikku ESA 323, 5) Kauno Ylitalo OMAS 322, 6) Simo Lehtonen TUA 320, 7) Håkan Mansner BSPA 318, 8) Eero Pietilä MKMS 316, 9) Jouko Nurmi SA 307, 10) Taisto Kähkönen K-64 305, 11) Pentti Ollikainen KAMS 304, 12) Samuli Sarviharju BSPA 304, 13) Pauli Kähönen ESA 304, 14) Risto Suonpää KoE 304, 15) Otto Kuosmanen KAMS 299, 16) Seppo Reinikainen SMY 299, 17) Antero Kemppainen SaarA 297, 18) Tapio Silander MKMS 294, 19) Yrjö Jaatinen KarkkA 292, 20) Jouko Välimäki SA 291, 21) Kaj Ahlers MKMS 285, 22) Seppo Dahlqvist KAMS 284, 23) Taisto Pokela OMAS 272, 24) Tauno Kupiainen BSPA 256, 25) Pauli Konttinen KAMS 246.

Olympiakivääri sekajuoksut sarja Y70:
1) Olavi Mäkäräinen KajA 303, 2) Matti Salonen MKMS 302, 3) Reijo Heinonen KoE 278, 4) Esko Tiainen MKMS 255, 5) Erkki Huhtaniitty BSPA 201, 6) Heikki Rotkus SA 99, 7) Eero Mikkonen SMY 91.