50. Alavuden Malja kilpailut avoimina aluekilpailuina Alavuden ampuma-radalla 24.-25.05.2008.  Järjestäjänä Alavuden Ampujat ry.

 

TULOSLUETTELO:

 

25 m Pienoispistooli 60 ls, sarja Y

 

1.   Jyrki Leppälä                           SsA                      92   93   94    279     95   95   97    287                    566

2.   Tuomo Passi                            KA                       90   89   92    271     91   97   95    283                    554

 

25 m Pienoispistooli 60 ls, sarja Y50

 

1.   Eero Haapala                          PMS                    89   93   91    273      97   93   95   285                    558

2.   Pekka Lahti                              LSA                     87   95   92    274      92   93   95   280                    554

3.   Matti Pynttäri                          AlavA                 86   87   95    268      92   86   91   269                    537

 

25 m Pienoispistooli 60 ls , sarja Y60                 

 

1.   Per-Erik Gammelgård             NSK                    94   97   95    286     97   95   96    288                    574    

2.   Bengt Kamis                            VS-VA                97   92   93    282     96   92   94    282                    564

3.   Heikki Yrjänäinen                  SsA                      93   96   93    282     89   90   89    268                    550

3.   Eero Hautala                           SsA                      88   87   92    267     88   89   92    269                    536

4.   Seppo Paakki                           KA                       83   84   81    248     85   85   87    257                    505

5.   Timo Suvanto                          AlavA                 81   84   83    248     76   82   88    246                    494

 

25 m Pienoispistooli 60 ls, sarja Y70

 

1.   Tauno Pihlajamäki                 SsA                      86   94   87    267     90   93   87    270                    537

2.   Matti Tulimäki                        JjA                       84   86   90    260     88   92   86    266                    526                     

 

25 m Urheilupistooli 60 ls, sarja Y20

 

1.   Niko Hautala                           SsA                      85   88   87    260     95   74   95    264                    524

 

25 m Pienoispistooli 40 ls, sarja Y16

 

1.   Jarkko Järvenpää                   TUA                    94   86    180     93   87    183                                   360

2.   Sami Leppälä                          JjA                       79   72    151     88   84    172                                   323

 

25 m Pienoispistooli 40 ls, sarja 14 T

 

1.   Noora Kivistö                          SsA                      87   88    175     92   97    189                                   364

2.   Niko Nimell KuKu                  85   76    161     83   76    159                                   320

 

25 m Pienoispistooli 20 ls, sarja 12 T

 

1.   Tomi Nimell                             KuKu                  95   99                                                                           194

2.   Oskari Eloranta                       KaA                    98   96                                                                           194

3.   Samuel Turigin                        SsA                      87   95                                                                           182

4.   Jukka Paski                              SsA                      89   90                                                                           179

 

25 m Vakiopistooli 60 ls, sarja Y

 

1.   Tuomo Passi                            KA                       95   92    187    92   90    182    90   92    182         551

2.   Jyrki Leppälä                           SsA                      92   95    187    86   92    178    93   88    181         546

3.   Olli Syvänen                             IkA                      76   87    163    87   87    174    70   86    156         493                     

 

 

25 m Vakiopistooli 60 ls, sarja Y50

 

1.   Eero Haapala                          PMS                    88   93    181    82   87    169    85   89    174         524

2.   Pekka Lahti                              LSA                     86   80    166    85   84    169    79   81    160         495

3.   Matti Pynttäri                          AlavA                 87   94    181    71   73    144    80   78    158         483

 

25 m Vakiopistooli 60 ls, sarja Y60

 

1.   Per-Erik Gammelgård             NSK                    95   93    188    93   85    178    94   92    186         552

2.   Bengt Kamis                            VS-VA                96   95    191    79   86    165    85   66    151         517

3.   Heikki Yrjänäinen                  SsA                      90   85    175    85   91    176    74   79    153         504

4.   Eero Hautala                           SsA                      85   86    171    73   87    160    84   76    160         491   

5.   Seppo Paakki                           KA                       82   81    163    80   83    163    78   83    161         487

 

25 m Vakiopistooli 60 ls, sarja Y70

 

1.   Tauno Pihlajamäki                 SsA                      82   90    172    77   87    164    89   78    167         503

2.   Matti Tulimäki                        JjA                       79   88    167    71   79    148    70   85    155         470

 

25 m Vakiopistooli 60 ls, sarja Y20

 

1.   Niko Hautala                           SsA                      90   81    171    93   92    185    76   82    158         514

 

25 m Vakiopistooli 60 ls, sarja N18  

 

1.   Noora Kivistö                          SsA                      78   82    160    81   71    152    80   86    166         478

 

Pistoolilajien yhteistuloskilpailu Nordea Pankki Suomi Oyj:n lahjoittamasta kiertopalkinnosta,

josta kilpailtiin ensimmäisen kerran:

 

1.   Per-Erik Gammelgård             NSK                    574  +  552  =  1126

2.   Jyrki Leppälä                           SsA                      566  +  546  =  1112

3.   Tuomo Passi                            KA                       554  +  551  =  1105

 

Per-Erik Gammelgård sai ensimmäisen kiinnityksen kiertopalkintoon.

 

50 m Kivääri 60 ls, makuu,  sarja Y

 

1.    Jouko Forsten                         SäSA                   99 100   97   97   98   97                                            588

2.    Seppo Korpimäki                   SsA                      98   97   97   97   95   98                                            582

3.    Juha Virtanen                         KhjA                   95   98 100   97   97   95                                            582

4.    Seppo Siukola                         AlavA                 98   98   96   96   99   94                                            581

5.    Juhana Toikko                       AlavA                 93   95   97   99   98   98                                            580

6.    Jari Hemminki                        KA                       96   94   96   95   98   96                                            575

7.    Pyry  Passi                               KA                       95   94   99   96   95   96                                            575

8.    Ville Rinta-Keturi                   KhjA                   97   96   98   95   93   95                                            574

9.    Ville Leskelä                            SsA                      94   94   95   97   96   93                                            569

10.  Pekka Lager                            KA                       94   92   92   92   97   92                                            559

11.  Kai Saarnisto                          VS-VA                91   93   93   95   90   93                                            555

12.  Jyrki Aronen                           VS-VA                91   89   94   94   93   91                                            552

13.  Tero Hanhikoski                    KA                       92   93   90   92   89   93                                            549

 

50 m Kivääri 60 ls, makuu,  sarja Y50

 

1.    Hannu Majalahti                   KaA                    95   92   91   94   92   97                                            561

 

50 m Kivääri 60 ls, makuu,  sarja Y60

 

1.    Jouko Forsten                         SäSA                   99   98   97   93   99   98                                            584

2.    Raimo Tuomela                     SsA                      94   99   99   96   93   92                                            573 

3.    Jaakko Huhtala                     AlavA                 96   93   96   98   94   94                                            571

4.    Martti Kalmari                       AlavA                 93   92   95   91   94   97                                            562

5.    Jorma Nyrhinen                      IlmA                    92   93   89   87   83   90                                            534

 

50 m Kivääri 60 ls, makuu,  sarja Y70

 

1.    Arto Pihlava                            VS-VA                94   95   95   98   96   97                                            575

2.    Martti Pöyhölä                       ÄSA                     89   88   88   95   87   95                                            542

3.    Kalevi Suomu                         IlmA                    87   81   86   92   86   87                                            519

 

50 m Kivääri 60 ls, makuu,  sarja Y18

 

1.    Mikko Välimaa                      IMAS                  97   98   95   96   96   94                                            576

2.    Sami Laksola                          KhjA                   94   91   94   94   96   91                                            560

 

50 m Kivääri 60 ls, makuu,  sarja N18

 

1.    Hanna Nivus                           KaA                    95   94   97 100   96   94                                            576

 

50 m Kivääri 40 ls, makuu, sarja Y16

 

1.    Joni Laksola                            KhjA                   94   93   99   98                                                           384

2.    Joonas Leskelä                       HSA                    98   92   95   97                                                           382

 

50 m Kivääri 40 ls, makuu, sarja N16

 

1.    Kaisa Mytkäniemi                 LehA                   93   96   88   90                                                           367

 

50 m Kivääri 20 ls, makuu, sarja 12 T

 

1.    Julius Passi                               KA                       97   96                                                                           193                     

2.    Niko Ojaniemi                        KhjA                   93   96                                                                           189

3.    Sami Sjöblom                         KA                       89   92                                                                           181

4.    Daniel Sjöblom                       KA                       86   90                                                                           176

 

50 m Kivääri 3x20 ls, sarja Y

 

1.    Ville Rinta-Keturi                   KhjA                   97  96   196   89  88   177   92  95   187                 557

2.    Juhana Toikko                       AlavA                 93  95   188   96  89   185   88  94   182                 555

3.    Juha Virtanen                         KhjA                   95  98   193   88  85   173   92  88   180                 546

4.    Seppo Siukola                         AlavA                 98  98   196   81  86   167   88  93   181                 544

5.    Pyry Passi                                KA                       95  94   189   95  90   175   87  92   179                 543

6.    Jari Hemminki                        KA                       96  94   190   87  81   168   87  87   174                 532

7.    Kai Saarnisto                          VS-VA                91  93   184   87  79   166   93  88   181                 531

8.    Jyrki Aronen                            VS-VA                91  89   180   84  85   169   91  85   176                 525

9.    Tero Hanhikoski                    KA                       92  93   185   83  71   154   77  87   164                 503

 

50 m Kivääri 3x20 ls, sarja Y50

 

1.    Hannu Majalahti                   KaA                    95  92  187   73  77   150   86  88   174                  511

 

50 m Kivääri 3x20 ls, sarja Y60

 

1.    Jorma Nyrhinen                      IlmA                    92  93   185   78  80   158   81  79   160                 503 

 

50 m Kivääri 3x20 ls, sarja Y70

 

1.    Arto Pihlava                            VS-VA                94  95   189   69  67   136   89  87   176                 501

2.    Martti Pöyhölä                       ÄSA                     89  88   177   63  55   118   80  86   166                 461

 

50 m Kivääri 3x20 ls, sarja Y18

 

1.    Mikko Välimaa                      IMAS                  97  98   195   78  90   168   92  88   180                 543

2.    Sami Laksola                          KhjA                   94  91   185   87  84   171   86  90   176                 532

 

50 m Kivääri 3x20 ls, sarja Y16

 

1.    Joni Laksola                            KhjA                   94  93   187   81  86   167   89  93   182                 536

 

 

Kiväärilajien yhteistuloskilpailu Alavuden Seudun Osuuspankin lahjoittamasta kierttopalkinnosta:

 

1.    Juhana Toikko                       AlavA                 580  +  555  =  1135

2.    Ville Rinta-Keturi                   KhjA                   574  +  557  =  1131

3.    Juha Virtanen                         KhjA                   582  +  546  =  1128

 

Juhana Toikko sai toisen kiinnityksen kiertopalkintoon, johon Seppo Siukolalla on kaksi kiinnitystä ja Tapio Lehdolla ja Ville Rinta-Keturilla kummallakin yksi kiinnitys.