Elokuun Kisa 2008, 23.8.2008

Seinäjoenseudun Ampujat        

 

 

Seinäjoen Seudun Ampujat järjestivät perinteiset Elokuun kisat Impivaaran ampumaradalla. Olosuhteet olivat ihanteelliset ja kilpailijat saivat nauttia aurinkoisesta ja lämpimästä loppukesän lauantaipäivästä Pienoiskiväärikilpailussa kiertopalkinnon sai tänä vuonna nimiinsä Seppo Siukola

Alavuden Ampujista tuloksella 590 pistettä. Pistoolikilpailun kiertopalkinnon voitti Jalasjärven Ampujien Teijo Kimpimäki tuloksella 1134 ja sai toisen kiinnityksen Teemu Wirkkalan suunnittelemaan hopeiseen palkintoon.

 

 

Pienoiskivääri, makuu

 

Sarja Y

 

1. Siukola Seppo, AlavA                                  590

2. Forsten Jouko, SäSa                                    588

3. Ericson Christer, KokMAS                          581

4. Leskelä Matti, HSA                          580

5. Savela Juha, RSA                                         573

6. Kärki Asko, SsA                                          569

7. Leskelä Ville, SsA                                        568

8. Korpimäki Seppo, SsA                                568

9. Vuorela Mikko, YMS                                  564

 

Sarja Y50

 

1. Sund Matti, SäSA                                        575

2. Fred Christer, VS-VA                                  556

 

Sarja Y60

 

1. Forsten Jouko, SäSa                                    589

2. Tuomi Leo, SäSa                                          577

3. Ojala Juhani, Vä-Vi                          573

4. Tuomela Raimo, SsA                                    572

5. Kalmari Martti, AlavA                                  557

 

Sarja Y70

 

1. Loukkaanhuhta Ossi, TMsA             570

2. Arentti Leo, ÄSA                                         565

3. Pöyhölä Martti, ÄSÄ                                    552

 

 

 

 

Sarja Y20

 

1. Nokipii Ville, P-HA                          587

2. Turpeinen Tero, SUMA                                566

 

Sarja Y18

 

1. Laksola Sami, KhjA                         577

2. Miettinen Anton, KarMAS                           556

 

Sarja Y16

 

1. Laksola Joni, KhjA                                       384

2. Leskelä Joonas, HSA                                   380

 

N18

 

1. Miettinen Gisela, KarMAS                           574

2. Lager Jaana, KA                                          571

 

Sarja N16

 

1. Ojanperä Piritta, JjA                         379

2. Lähde Emilia, JjA                                         363

 

Sarja T14

 

1. Laksola Joni, KhjA                                       291

 

Sarja T12

 

1. Ojaniemi Niko, KhjA                                   189

2. Sjöblom Sami, KA                                       188

3. Sjöblom Daniel, KA                         187

4. Vaaranmaa Ville, SsA                                   184

5. Viitala Emil, SsA                                           139

 

 

 

 

 

PIENOISPISTOOLI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Y

 

 

 

 

 

 

 

 

1.

Turja Jyrki

LSA

96

97

98

97

96

96

580

2.

Kimpimäki Teijo

JjA

95

96

94

98

96

98

577

3.

Tyynismaa Marko

SSA

91

96

94

90

97

95

563

4.

Leppälä Jyrki

SSA

90

92

95

95

89

86

547

5-

Latomäki Pasi

SSA

89

95

93

81

89

89

536

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Y50

 

 

 

 

 

 

 

 

1.

Björkqvist Bernt

VS-VA

90

93

90

95

97

95

560

2.

Lahti Pekka

LSA

84

90

91

98

96

96

555

3.

Miettinen Paavo

KAMS

70

82

87

88

89

90

506

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Y60

 

 

 

 

 

 

 

 

1.

Gammelgård Per-Erik

NSK

93

97

97

99

97

96

579

2.

Jussila Jorma

ÄSA

93

94

91

92

96

95

561

3.

Pihlajamäki Tauno

SSA

90

91

90

94

91

91

547

4.

Paakki Seppo

KA

78

83

77

81

92

84

495

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Y18

 

 

 

 

 

 

 

 

1.

Miettinen Anton

KAMS

89

83

81

90

86

88

517

2.

Miettinen Stefan

KAMS

62

70

69

88

85

90

464

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Y16

 

 

 

 

 

 

 

 

1.

Leppälä Sami

JjA

 

 

78

75

79

85

317

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12T

 

 

 

 

 

 

 

 

1.

Turigin Samuel

SSA

 

 

 

 

91

92

183

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

URHEILUPISTOOLI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

N18

 

 

 

 

 

 

 

 

1.

Miettinen Gisela

KAMS

84

85

84

74

75

79

481

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

VAKIOPISTOOLI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Y

 

 

 

 

 

 

 

 

1.

Kimpimäki Teijo

JjA

96

94

93

90

92

92

557

2.

Latomäki Pasi

SSA

92

94

89

92

87

86

540

3.

Leppälä Jyrki

SSA

93

93

92

91

80

89

538

4.

Tyynismaa Marko

SSA

90

92

84

90

89

80

525

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Y50

 

 

 

 

 

 

 

 

1.

Björkqvist Bernt

VS-VA

96

91

88

90

77

83

525

2.

Lahti Pekka

LSA

87

88

81

88

88

83

515

3.

Miettinen Paavo

KAMS

86

80

67

82

70

60

445

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Y60

 

 

 

 

 

 

 

 

1.

Gammelgård Per-Erik

NSK

93

96

95

95

86

86

551

2.

Paakki Seppo

KA

83

83

84

89

82

80

501

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Y18

 

 

 

 

 

 

 

 

1.

Miettinen Anton

KAMS

88

88

85

97

77

77

512

2.

Miettinen Stefan

KAMS

79

74

68

80

77

81

459

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

N18

 

 

 

 

 

 

 

 

1.

Miettinen Gisela

KAMS

88

76

70

76

71

76

457

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ISOPISTOOLI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Y

 

 

 

 

 

 

 

 

1.

Uusitalo Keijo

SA

95

97

95

94

92

95

568

2.

Leppälä Jyrki

SSA

90

86

93

97

81

81

528

3.

Latomäki Pasi

SSA

92

95

90

76

75

81

509

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Y60

 

 

 

 

 

 

 

 

1.

Hautala Eero

SSA

84

76

88

92

90

86

516

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

VAPAAPISTOOLI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Y

 

 

 

 

 

 

 

 

1.

Turja Jyrki

LSA

90

90

88

90

94

83

535

2.

Haapa-Aho Keijo

LSA

88

92

88

87

87

87

529

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Y60

 

 

 

 

 

 

 

 

1.

Paakki Seppo

KA

73

75

74

87

76

74

459

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YHTEISTULOS (PIENOISPISTOOLI ja VAKIOPISTOOLI)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.

Kimpimäki

 

 

 

 

 

 

 

1134

2.

Gammelgård

 

 

 

 

 

 

 

1130

3.

Tyynismaa

 

 

 

 

 

 

 

1088